Jak degustovat RUM? | Degustovani.cz

Jak degustovat RUM?

Posted by administrator / 258 comments

21. 4. 2020

Posted in Všechno

Tak jako do sebe člověk narychlo „nenahází“ skvělý oběd v proslulé restauraci, neměl by do sebe „vyklopit“ sklenku prémiového rumu. Popíjení prémiového rumu by měl být svátkem, chvílí, kterou si opravdu užijete – a to všemi smysly!

Kolik milovníků rumu, tolik způsobů jak rum pít. Pití rumu nemá přesný návod – a ani ho mít nemůže. Vždyť každý rum potřebuje to „svoje“, aby maximálně vynikla jeho chuť, vůně, ale i barva. Pro pití rumu existuje jediné pravidlo – nespěchejte a vychutnávejte – zrakem, čichem i chutí!

JAK PÍT RUM? S LEDEM, S VODOU, NEBO BEZ?

Naředit rum trochou ledu, nebo vody? Právě tady probíhají v rumové komunitě ty největší boje. Rozhodně platí, že příliš zchlazený rum otupí vaše chuťové buňky. U špatného rumu tak své smysly otupíte a pití bude snesitelnější, u vynikajícího nápoje se ale připravíte o zážitek.

  • Rum s ledem – kostka ledu rum ochladí, zároveň zředí a hlavně – potlačí všechny sladké a citrusové tóny, které se v chuti rumů objevují. Naopak zdůrazní tóny kořeněné a dřevité, které jsou obecně zajímavější než tóny sladké.
  • Rum s vodou – pár kapek vody vyhladí texturu rumu, a dělá ho tak jemnější. Voda v nápoji potlačí štiplavou chuť alkoholu a naopak dá vyniknout ostatním složkám chuti – dokáže tak chuť rumu „otevřít“.

Přidávat samozřejmě ale nemusíte ani jedno. Jsou totiž i tací, kteří tvrdí, že k prémiovému rumu by se člověk měl chovat stejně jako k luxusnímu francouzskému koňaku – tedy nepřidávat nic a sklenku před konzumací zahřát v dlaních.

Rum a koktejly

Zaprvé, nestyďte se za koktejly. Zatímco výrobci jiných druhů alkoholů nejsou nadšení, když jejich poklad smícháte s bůhvíčím, rum si o to přímo říká. Koneckonců je to celosvětově nejpopulárnější základ pro koktejly. Pokud si v nich chcete rum co nejvíc vychutnat, začněte s daiquiri.

Rozhodně není ani proti cuba libre čili kombinaci coly a rumu. Je však dobré dát si pozor na dvě věci. Jednak by měl rum i tady pořád dominovat, což znamená, že byste měli pít rum s colou, nikoli colu s rumem. Druhá rada se týká limetkové šťávy, která do cuba libre patří i nepatří.

Jak jistě nemusíme vysvětlovat, rum je destilát z melasy, která se vyrábí z cukrové třtiny. Každý rum proto obsahuje různé množství cukru – čím sladší rum je, tím vhodnější je do cuba libre přidat limetkovou šťávu, která by sladkost rumu a coly snížila. Pokud rum moc cukru neobsahuje, kyselé šťávě z limetky se naopak raději vyhněte.

Jak se pije karibský rum? Postup krok za krokem

Vše je již připraveno, sklenice s lákavě vyhlížejícím likérem stojí před vámi na stole a vy přemýšlíte, jak postupovat, abyste si karibský rum a jeho chuť užili plnými doušky? Potom se nebojte na chvíli zpomalit a nejprve se na skleničku s destilátem pouze dívejte. Vpijte se do něj očima, vnímejte jeho barvu a sledujte odraz v denním světle. Teprve pak sklenici uchopte.

Nejprve si k rumu přivoňte a následně jej ochutnejte. Nechte malý doušek převalovat v ústech a užívejte si jeho lahodnou chuť ve spojení s příjemným aroma. V žádném případě se ale do sebe nesnažte kopnout celý panák, naopak. Umění pití karibského rumu totiž spočívá právě v tom, že si ho dokážete vychutnat, a to stejně jako vůni tropických dálek, z nichž pochází.